HABER OTOMOBİL

Audi ve Tesla rekabeti başlıyor! İşte detaylar

Tesla’nın ürettiği modellerin büyük bir satış başarısı yakalaması ile birlikte tüm otomobil firmaları elektrikli araç işine girme uğraşı veriyor. Bunun son örneği ise Audi. Alman lüksünün bu hamlesi ile Audi ve Tesla arasında yeni bir rekabet başlıyor diyebiliriz.

Audi ve Tesla rekabetinin ilk perdesi!

Alman devi Audi, geçtiğimiz yıl tamamen elektrikle çalışan ilk aracı E-Tron SUV‘u tanışmıştı. Bu tanıtımın ardından şimdi de firmanın tasarım müdürü March Lichte yaptığı açıklamada; A4 ile aynı boyutlarda, tam elektrikli bir E-Tron GTmodeli üzerinde çalıştıklarını söyledi. Şirket, bu araçları ile birlikte Tesla’ya rakip olmayı deneyecek. Böylece Audi ve Tesla rekabetindeki ilk perde açılacak.

Audi elektrikli araç atağına çıkıyor!

Audi, 2023 yılında Tesla Model 3‘e rakip olarak A4 ile benzer boyutta ve benzer özelliklerde bir tam elektrikli sedan modeli çıkaracak. Bahsi geçen otomobilin, Audi A6 boyutunlarına ve özelliklerine sahip olan E-tron GT ile aynı motor platformunu paylaşacağı belirtiliyor.

Firmanın Q4 E-Tron modeli ise bu özelliği ile diğerlerinden farklı bir konumda yer alıyor. Çünkü Q4 E-Tron bilindiği üzere, Volkswagen motor platformu olan “MEB” teknolojisini kullanıyor.

 

 

Audi’nin bu hamleleri ile birlikte elektrikli araç dünyasında önemli bir oyuncu olabileceği varsayılıyor. Firma, bu şekilde kar rakamlarını arttırmak için iyi bir fırsat ele geçirmiş gibi görünüyor. Çıkacak olan modelin fiyatı ve teknik detayları ile ilgili bilgiler ise şu an için belli değil.

Siz Audi elektrikli araç atağı hakkında ne düşünüyorsunuz? Elektrikli araç sahibi olmak ister miydiniz? Bu teknolojinin gelecekte petrol türevleri ile çalışan araçların yerini alacağını düşünüyor musunuz? Yorumlarda belirtiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir