HABER OTOMOBİL

2 milyon dolarlık süper otomobil çarpışma testinde!

Dünyanın en hızlı otomobili denildiğinde yıllardır akıllara Bugatti Veyron gibi modeller geliyordu. Bu ünvan şu anda 1994 yılında İsveç’te kurulan ve yüksek performanslı araçlar üretmeye odaklanan Koenigsegg’in elinde.

İşveçli üretici Agera RS ile Veyron’u geride bırakmayı başarırken yüksek hızın yanı sıra yolcu güvenliği en üst düzeyde olmalı. Çarpışma testleri ile kontrol sağlanırken, Koenigsegg gibi süper araba üreticilerine farklı bir yol gerekiyor.

2 milyon dolarlık süper otomobile özel çarpışma testi

Zira BMW, Audi ve Volkwagen gibi markalar için araçların çarpışma testlerine sokularak paramparça edilmesi problem değil. Ancak, bu testi 2 milyon dolarlık bir süper otomobil üzerinde yaptığınızda Koenigsegg gibi üreticiler zorlanıyor.

Apex One’ın YouTube kanalında 2 milyon dolar değerindeki süper otomobilin test sürecini anlatan bir video yayınlandı. Dünya standartlarına uygun bir şekilde gerçekleştirilen test sürecinde, yapılan özelleştirmeler sayesinde testlerden taviz verilmezken araçların onarılarak tekrar tekrar test edilmesi sağlanıyor.

Karbon fiberden yapılan monofok gövde sayesinde araç çarpmalara karşı maksimum direnci sergileyebilirken, emsallerine kıyasla daha hafif bir yapıda. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan sizleri video ile baş başa bırakalım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir